ثبت نام کنید
خرید نهایی 0
تاریخچه متر قسمت2 پیدایش لیزر در صنعت اندازه گیری Laser
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
0 نظر
566 بازدید

تاریخچه متر قسمت 2 پیدایش  لیزر در صنعت ابزار 

نخستین بار طرح اولیه لیزر (Laser) را انیشتن در سال 1926 میلادی داد 

لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می سازد .از نخستین روزهای تکنو لوژی لیزر ،به خواص ویژه آن پی برده شد .که خود این خواص بستری عظیم برای کاربر دهای وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت و پزشکی و نظامی ایجاد کرده است. تا جایی که پیشرفت دانش بدون تکنو لوژی لیزر امکان پذیر نیست .

لیزر (Laser) ابزار ی است که نور را به صورت پرتو های موازی بسیار باریکی که طول موج مشخص دارند ساطع می کنند .متر های لیزری  (Laser) بسیار دقیق و استفاده از آنها بسیار ساده است این با استفاده از زمان رفت وبرگشت یک پالس لیزر را فرستاده شده توسط دستگاه به نقطه مورد نظر طول را محاسبه می کند .این قانون به نام زمان پرواز شناخته می شود .

روش عمل متر لیزری یک پالس لیزر را به سمت هدف می تاباند پالس به نقطه مورد نظر اصابت و به دستگاه باز میگردد زمان پرواز یا زمان رفت و برگشت این پالس بر پایه این اصل که سرعت نور در زمین تقریباً مقدار ثابتی می باشد .مبنای اندازه گیری است .در درون متر لیزری دستگاه کامپیوتر کوچکی فاصله را بر مبنای زمان پرواز و سرعت نور محاسبه می کند این روش محاسبه می تواند فاصله زمین تا ماه را با خطای چند سانتی متر محاسبه کند .

محاسبه فاصله متر لیزری :فاصله بین متر لیزری و هدف با فرمول (D=ct12)محاسبه می شود که در آن (t) زمان پرواز و (c) سرعت نور است .با توجه به سرعت بالای نور و در نتیجه پالس فرستاده شده توسط دستگاه دقت اندازه گیری بسیار بالاست .

چرا لیزر؟ نور لیزر طیفی بسیار متمر کز ،شدید و معمولاً تک فرکانس است این نور برای اندازه گیری بسیار با دقت عمل میکند چون با سرعت بسیار در اتمسفر حرکت می کند همچنین مدت زمان بیشتری طول می کشد تا این نور منشعب (ضعیف) شود که باعث افزایش دقت اندازه گیری می شود به همین دلیل میتواند به فاصله دورتری تابنده و گرفته .در مقایسه با نور سفید نور لیزر تا مسافت بیشتری شدت خود را حفظ می کند که برای اندازه گیری فاصله بسیار مهم است .

دقت متر های لیزری به پالس برگشتی به دستگاه بستگی دارد با وجود اینکه بین های لیزر که وظیفه تاباندن نور لیزر را بر عهده دارند .بسیار باریک و انرژی بالایی دارند اما همچنان تحت تاثیر افکت های جوی که باعث پراکندگی و ضعف نور می شوند هستند .این تاثیرات جوی باعث می شود که اندازه گیری فاصله در یک محدوده سبز یا فواصل بیش از یک کیلومتر با دقت کمتری انجام شود .

همچنین اجسام مختلف نور را با شدت متغییری منعکس می کنند برگشت نور به دستگاه فرستنده را کاهش میدهند .در این صورت باید از دستگاهی با امکان جابه جایی فاز استفاده کرد .

دریافت نور : برای اطمینان از عملکرد ،متر لیزری روش برای حداقل کردن نور پس زمینه استفاده می کنند نور زیاد در پس زمینه باعث تداخل با اندازه گیری می شود . این مشکل به علت اشتباه در تشخیص نور ساطع می شود به عنوان مثال یک متر سنج لیزری که برای استفاده در شرایط جوی قطبی که نور پس زمینه قوای وجود دارد .طراحی شده است .مجموعه ای از روش های فیلتر های پهنای باند باریک ،فرکانس های پرتو تقسیم و یک عنبیه بسیار کوچکی برای جلوگیری از تداخل نور پس زمینه استفاده میکنند .

کاربردهای متر لیزری : شامل طیف گستردهای مانند نقشه برداری تا ورزش ،صنعت ساختمان ،می شود این متر های لیزری حتی می توانند برای کاربرهای پیشرفته ای مانند تهیه نقشه های کف اقیانوس یا نقشه ای توپوگرافی مورد استفاده قرار گیرند .همچنین در ارتش برای اندازه گیری فاصله جنگ افزار تا هدف و پروژهای اکتشافی استفاده می شود .مهندسان و طراحان برای ساخت مدل های سه بعدی نیاز به اندازه گیری دقیق دارند حتی شکارچیان .بازیکنان گلف .هم می توانند از این ابزار استفاده کنند .

متر لیزری :از سری وسایل مفید لیزری فاصله سنج های لیزری (متر لیزر )است .با استفاده از این وسیله کوچک و قابل حمل به راحتی می توان بدون نیاز به فرد دیگر تنها با فشار دادن یک دکمه .طول ،مساحت ،و حجم ،را حساب کنید در جاهایی که به سادگی امکان استفاده از متر های نواری نیست  این وسیله به راحتی به کمک شما می آید .از جمله مصارف متر های لیزری : اندازه گیری ارتفاع ،سقف های بلند ، عمق چاه ،اندازه گیری مساحت سر پله ها ،مساحت رنگ کاری یا آجر کاری ،سالن ها و مکان های با مساحت زیاد تا یک هکتار و صد کاربرد دیگر .

لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر آن را از نور های ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می سازد .از نخستین روز های تکنولوژی لیزر به خواص ویژه آن پی برده شده که خود این خواص بستری عظیم برای کار بر های وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت ساختمان ، پزشکی ،نظامی و .. پیشرفت دانش بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نیست .

توجه : هرگز به نور لیزر نگاه نکنید این کار باعث آسیب دیدن چشم می شود .

جمع آوری شده توسط گروه بازرگانی جامع ابزار 

www.jameabzar.ir

متر
فیزیک نور
اندازه گیری
تاریخچه متر
فروشگاه آنلاین
ابزار
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مروبطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.