ثبت نام کنید
خرید نهایی 0
سیستم های اندازه گیری
جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
0 نظر
292 بازدید

سیستم های رایج اندازه گیری در جهان

آنچه از ابتدای زندگی بشر ،به عنوان مقایس یا واحد اندازه گیری مطرح بوده است .

طول قسمت های مختلف دست و پای انسان رایج ترین آنها بود .

اصطلاحاتی نظیر : وجب آرش ،پا و گام هنوز هم در میان اقوام مختلف مردم دنیا مرسوم است .هر انسان در لحظاتی که در تنگنای وسائل اندازه گیری قرار می گیرد از همین حداقل امکانات که پیوسته با اوست ممکن است استفاده نمائید .

قدیمی ترین واحدی که در علم اندازه گیری از آن یاد می شود واحدی است به نام (ارش ) یا

(ارج ) که مربو ط است به سال 1300 که توسط مصری ها به وجود آمد .و مقدار آن برابر بود با طول استخوان ساعد و دقیقا" از مفصل آرنج تا نوک انگشت وسطی است .

این واحد اندازه گیری با آنکه جای ثابت و مشخصی داشت و همواره همراه انسان بود ولی اندازه ثابتی نداشت .

واحد قدیمی دیگری که از آن یاد می شود .واحدی بوده به نام اُ لنا (ULENA )یا آهن اُلنا یا یارد استاندارد که به سال 1305 میلادی توسط ادوارد اول پادشاه وقت انگلستان به وجود آمد و مقدار آن فقط طول استخوان ساعد بوده است .این واحد خود از واحدی کوچکتر تشکیل می شد ،مثلاً هر

سه فوت برابر با یک اُلنا بود و یا هر دوازده اینچ یک فوت و هر سه فوت یک یارد استاندارد (اُلنا )

نامیده می شود .کوچکترین جزء اُلنا یک اینچ 1/36 و مقدار آن برابر بود با طول سه جو خشک . بدین ترتیب طول اُلنا را طول 108 جو خشک شده نیز می دانستند .

برای یارد استاندارد در سال 1492 میلادی و در سال 1588 میلادی توسط هنری هفتم و الیزابت اول تعاریف جدیدی که با تعریف قبلی اختلاف داشت ارائه  شد .

هم اکنون دو سیستم اندازه گیری در دنیا وجود دارد که هر یک سیر تحولاتی را در طول تاریخ دارد . بدیهی است که واحد مورد بحث در این دو سیستم فقط واحد کمیت طول می باشد که در تعاریف اندازه گیری به آن اشاره شده است .

سیستم متریک :

این سیستم که سیستمی پیشرفته و مدرن است در ابتدا فقط به کشور های غیر انگلیسی تعلق داشت ولی امروزه تقریباً تمام کشور هایدنیا از آن استفاده می کنند این سیستم دارای اجزای زیادی بوده و بسیار قابل فهم است ،فراوانی و دقت وسائل اندازه گیری و ماشین های ابزار و تولیدی از مزایای دیگر این سیستم می باشد .

واحد اندازه گیری کمیت طول در این سیستم واحد متر (METER) می باشد که تعاریف آن سیر تحولات زیر را پیموده است .

در سال 1799 میلادی فرتین (Fortin) فیزیکدان فرانسوی پس از سال ها تحقیق و تلاش یک چهل میلیونیم خط استواری زمین را روی شمش پلاتینی مشخص کرد .

در سال 1889 میلادی شمش فوق فقط از نظر جنس تغییرات جزئی درآن پدید آمد یعنی جنس آن به نود درصد پلاتین و ده درصد ایریدم تغییر یافت و تحن عنوان متر واحد کمیت طول در سیستم متریک به جهان معرفی شد .

این شمش در موزه پاریس نگهداری می شود و از روی آن تعدادی نمونه ساخته شده و به کشورهای مختلف دنیا برای استفاده ارسال گردید . این متر با این تعاریف و شرایط با اینکه دارای جنسی بود که شرایط جوی نقاط مختلف دنیا در آن اثری نداشت ولی تولید انبوه آن برای تمام کشور ها و صنایع با امکانات ساخت آن روز خالی از خطا نبود .

از این رو بعد از گذشت آحاد جهانی در چهاردهم اکتبر سال 1960 میلادی ،متر (یعنی همان یک چهل میلیونیم خط استوای زمین )به صورت زیر تعاریف گردید .

یک متر برابر 1650763/73 طول موج گاز کریپتن 86 که در خلاء توسط تخلیه الکتریکی سوزانده شده است .

این تعریف را دانشمندی به نام مایکل سن (Michalson) با ساخت دستگاهی به نام اینتر فرومتر اپتیکی (Optical in  tert frometer) ارائه داد.

و خلاصه در هفدمین نشست مجمع بین الملی اوزان و مقیاس ها در سال 1983 میلادی (سال 1362 شمسی )تعریف متر به سرعت نور ارتباط داده شد ،به علت اینکه دقت زیادی در اندازه گیری سرعت نور حاصل گردیده بود. و این آخرین تعریف به صورت زیر ارائه شد .

یک متر فاصله ای است که نور در بازه زمانی   (1/299729548) ثانیه در خلاء می پیماید .

اجزاء و اضعاف متر در دستگاه بین المللی یکا ها (SI)

اجزای متر زیاد است که در این مبحث به تعدادی از آن ها اشاره می گردد که باز هم همه این اجزاء بطور علمی در اندازه گیری مورد استفاده قرار نمی گیرد . در مورد اضعاف نیز همین مسله صادق است ( دستگاه بین الملی یکا ها : مجموعه کمیت هایی که واحد های آن مورد قبول اکثر کشور ها ست

 

جمع آوری شده توسط گروه بازرگانی جامع ابزار برگرفته از کتاب اندازه گیری دقیق

 

www.jameabzar.ir

 

اندازه گیری
فروشگاه آنلاین
جامع ابزار
ابزار
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مروبطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.