ثبت نام کنید
خرید نهایی 0
تاریخچه مته
چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
1 نظر
1022 بازدید

تاریخچه مته


حدود 35000 هزار سال قبل از میلاد, انسانها از ابزار های دوار (چرخشی )را کشف کرده بودند به طور معمول از سنگ تشکیل شده بودند که بتوانند مواد دیگر را سوراخ کنند .این کار منجر به تمرین دستی یک چوب صاف که گاهی اوقات به نقطه سر گرانیت متصل شده بود و بین کف دست مالش داده می شد .این روش توسط بسیاری از تمدن های باستانی در سراسر جهان از جمله مایاها مورد استفاده قرار می گرفت .(مایاها )
گروهی از اقوام بومی (Mesoamerica)هستند آنها ساکن جنوب مکزیک ،گواتمالا،بلیز ،السالرادور،و هندوراس هستند واژه کلیدی مایا :یک تعریف مشترک است که شامل افرادی از منطقه است که برخی از میراث فرهنگی و زبانی را به اشتراک می گذارند با این حال این اصطلاح شامل بسیاری از جمعیت جوامع و گروهای قومی متمایز است که هر کدام دارای سنت, فرهنگ و هویت تاریخی خاص خود هستند .مته از اولین ابزاری است که انسانها کشف کردند .چرا که آنها با حرکت عقب و جلو را به حرکت چرخشی تبدیل می کردند. می توان آنها را به حدود 10.000سال قبل کشف کرد که اتصال بند کنف در اطراف یک چوب و سپس اتصال انتهای رشته به انتهای چوب (تنظیم )اجازه داده شده که کاربر سریعتر و کارآمدتر تمرین کند به طور عمده برای ایجاد آتش. مته ها نیز  در کار چوب سنگ و دندانپزشکی استفاده می شده .باستان شناسان غار نوسنگی را در شهر مهرگرفت کشف کردند که در پاکستان از زمان هاراپنها حدود 7500تا 9000 سال پیش بوده و شامل 9 بدن بالغ با مجموع 11 دندان است که حفر شده بوده.

 


حجاری ها نشان می دهد که نجار مصری و سازندگان مهره ها در یک آرامگاه تیبز با استفاده از مته انجام گرفته .اولین شواهدی که از این ابزار به دست آمده نشان می دهد که در مصر باستان 2500سال قبل از میلاد استفاده از مته در سراسر اروپا ،آفریقا ،آسیا ،و آمریکای شمالی در دوران باستان به طور گسترده ای گسترش یافت و هنوز هم استفاده می شود در طول سالها تغییر نیز کرده و به وسیله آتش فرم و شکل آنها عوض شده و بدها با کشف مواد دیگر نیز سختی بیشتر پیدا کرده مته در 3000 هزار قبل از میلاد در مصر باستان (5016) سال پیش از آن توسعه یافت .مته (پمپ)در دوران روم اختراع شد .مته (پمپ)یا مته چنگال یک نوع از ابزار های حفاری قبل از تاریخ است به طور معمول برای ایجاد اصطکاک استفاده می شد و در این کار نیز یک مته آتش نشانی نامیده می شد با این همان اصل نیز به طور گسترده ای در حفاری برای اهداف نجاری و دنداپزشکی مورد استفاده قرار گرفت .نوک تو خالی مته برای اولین بار در حدود قرن 13 استفاده می شد. شامل یک چوب با یک قطعه فلزی به شکل لوله ای در انتها بود مانند مس .در حالی که فقط بخش خارجی آن را سنگ زنی می کند .به طور کلی سنگ درونی یا چوب را از بقیه جدا می کند و اجازه می دهد تا مته به اندازه حفره حفاری شود .در شرق در سال 221 پیش از میلاد در زمان سلسله چینی توانستند به عمق 1500متری زمین برسند.
مته توسط شخصی بنام استیون ای مورس در شهر بریج واتر درایالت ماساچوست در سال (1961 میلادی) 57 سال پیش به شکل امروزی در آمد .بیشترین مته ها که در فروشگاه به فروش می رسند یک زاویه نقطه 118 درجه دارند که برای استفاده در چوب , فلز , پلاستیک و اکثر مواد دیگر قابل قبول است.  
اکسیده سیاه :یک پوشش سیاه و سفید ارزان است .پوشش اکسیده سیاه مقاومت در برابر حرارات و روانکاری و همچنین مقاومت در برابر خوردگی را فراهم می کند
زاویه مته (نوک مته )توسط ماده تعیین می شود .مواد سخت ترمثل کبالت  نیاز به زاویه ی نقطه ای بزرگتری دارند (135)درجه .

 


مواد نرم تر نیاز به زاویه ای واضح تر دارند .زاویه درست (نوک مته ) در سختی مواد بر روی نوک مته تاثیر می گذارد .سوراخ کاری در فلزات دارای چندین ویژگی است .مارپیچ مته (یا میزان پیچش )در مته میزان حذف تراشه را کنترل می کند .طول یک مته تعیین می کند که چطور یک سوراخ عمیق ایجاد شود .

 


فولاد :مته های فولاد ی کم کربن ارزان قیمت هستند اما لبه خوبی ندارند و نیاز به تیزتر شدن دارند .آنها فقط برای سوراخ کاری در چوب نرم استفاده می شوند .و حتی کار کردن با چوب سخت به جای چوب های نرم می توانند به طور قابل ملاحظه ای طول عمر آنها را کوتاه کند .
فولاد کربنی : مته های ساخته شده از فولاد کربنی با دوام بیشتری نسبت به مته های فولاد کم کربن هستند .به علت ویژگی هایی که توسط سخت شدن و خنک کردن مواد تحمیل می شوند دوام بیشتری دارند .اگر آنها بیش از حد گرم شوند به عنوان مثال با حرارت اصطکاک در حین سوراخکاری کیفیت خود را از دست می دهند و منجر به برش لبه نرم می شوند این مته ها را می توان برروی چوب یا فلز استفاده کرد .
مته (HSS) سخت تر و مقاومتر از فولاد با کربن است آنها می توانند برای برش فلزات ،چوب سخت و اکثر مواد دیگر در سرعت های سوراخکاری بهتر از فولاد کربن است استفاده شوند .مته (HSS) یک نوع فولاد با قابلیت سرعت بالا است .امروزه مته (HSS) بیشتر از مته های فولاد کربن استفاده می شوند و جایگزین مته های فولاد کربنی شده اند .
مته کبالت (HSS CO)  آلیاژهای فولادی کبالت تغییرات در فولاد با سرعت بالا هستند .که حاوی کبالت بیشتری نیز هستند آنها سختی خود را در دماهای بسیار بالا تر نگه می دارند و از فولاد ضد زنگ و دیگر مواد سخت استفاده می کنند .معایب اصلی فولادی کبالت این است که آنها از (HSS )استاندارد شکننده تر هستند .
فولاد و سایر آلیاژهای آهن : فولاد با سرعت بالا (HSS یا HS) یک زیر مجموعه از فولاد های ابزار است که معمولاًبه عنوان ابزار برش استفاده می شود .این فولاد در تیغه های اره , مته و ابزار برشی استفاده می شود .
این نسبت به ابزارهای فولاد با کربن قدیمی که از دهه 1940 به طور گسترده ای استفاده می شد برتر است و می تواند با رعایت نکردن درجه حرارات بالا (سختی ) ,درجه حرارات بالاتر را تحمل  کند .این ویژگی اجازه می دهد تا (HSS) سریعتر از فولاد کربن باشد .
(HSS)به طور کلی نشان می دهد سختی بالای 60 (ROCKWELL60) و مقاومت در برابر سایش مرتبط با محتوای تنگستن و وانادیم اغلب در(HSS) استفاده می شود .در مقایسه با فولاد کربن معمولی دار اگر چه پیشرفت فولاد با سرعت بالا مدرن در نیمه دوم قرن نوزدهم آغاز شده است .شواهد مستند از فولادهایی که قبلاً با محتوای مشابه تولید شده است وجود دارد .این شامل فولادهای سخت شده در چین در قرن 13 قبل از میلاد فولاد (WOOTZ) تولید شده در هند حدود 350 پیش از میلاد و تولید تیغه های فولادی لایه بندی شده ژاپنی در سال 540 و 900 میلادی خواص با سرعت بالا از این فولاد ها بیشتر متدوال می باشد .(به عنوان یک تکنولوژی ماشینکاری که در آن زمان مقدار کمی از سرعت وتغذیه وجود دارد )و به علت سنگ معدن آهن محلی حاوی عناصر طبیعی تنگستن یا سایر اجزای آلیاژمطلوب .
در سال 1868 میلادی متالوژیست انگلیسی ،رابرت فورسترموست فولاد مسلح (Mushet) را توسعه داد که به عنوان پیشگام از فولادهای مدرن با سرعت بالا شناخته می شد این شامل 2% کربن (C) 2.5% منگز (Mn) و 7% تنگستن (W) بود .
مزیت عمده این فولاد این بود که آن را سخت تر از زمانی که هوا از درجه حرارت که در آن اکثر فولادهای سخت برای سخت شدن رطوبت سرد شده بود.در طول 30 سال آینده مهمترین تغییر جایگزین, منگز (Mn)با کروم (Cr) بود .
در سالهای 1899 و 1900 فردریک وینسلو تیلور و مونسول وایت با همکاری تیم دستیارهای شرکت فولاد بیت لحم در بیت لحم ،پنسیلوانیا ،ایالات متحده ،یک سری آزمایشات را با پردازش گرما از فولادهای با کیفیت بالا از قبیل (Mushet)فولاد ،حرارت آنها را به دماهای بسیار بالاتر از آن که به طور معمول در نظر گرفته شده مطلوب در صنعت است .آزمایش های آنها با تجربه علمی مشخص شد که در آن ترکیبات مختلفی ساخته شده و مورد آزمایش قرار گرفتند بدون توجه به عقلانیت متعارف و دستور العمل و پروندهای دقیق مربوط به هر دسته نتیجه نهایی یک فرایند عملیاتی حرارتی بود که آلیاژهای موجود را به یک نوع جدید از فولاد تبدیل کرد که می تواند سختی آن را در دماهای بالاتر حفظ کند و سرعت ماشینکاری را بسیار بالاتر و سرعت برش افزایش دهد . فرایند تیلور وایت 5, اختراع شد و انقلابی در صنایع ماشینکاری ایجاد کرد . ابزارهای سنگین تر با سختی بیشتر برای استفاده از فولاد جدید به نفع خود نیاز داشتند و باعث طراحی مجدد و جایگزینی کارخانه نصب شدند .حق ثبت اختراع, شدید مورد بحث قرار گرفت و در نهایت حذف شد .اولین آلیاژ که به طور رسمی به عنوان فولاد با سرعت بالا طبقه بندی شد. با نام (AISI)نامگذاری (T1) شناخته شده است که در سال 1910 میلادی معرفی شد. (T1) توسط (Crucible) در اواخر قرن بیستم اختراع شد . گرچه فولاد با سرعت بالا از مولیبدن (یک عنصر شیمیایی با علامت (Mo)و عدد اتمی 42 است.
(M1) , (AISI)از دهه 1930استفاده شده است .کمبود مواد و هزینه های بالا ناشی از جنگ جهانی دوم موجب توسعه آلاینده های ارزان تر و جایگزینی مولیبدن برای تنگستن شد . پیشرفت های فولاد با سرعت بالا بر پایه مولیبدن در طول این دوره آنها را در مقایسه با موارد خاص بهتر از فولاد با سرعت بالا بر اساس تنگستن این کار با استفاده از فولاد (M2) به جای فولاد (T1) شروع شد. فولادهای با سرعت بالا آلیاژهای هستند که خواص آنها را از تنگستن با مولیبدن به دست می آورند ،اغلب با ترکیبی از هر دو آنها به سیستم آلیاژ چند جز (F-e-c-x)تعلق دارند که (X) نشان دهنده کروم ،تنگستن ،مولیبدن ،وانادیوم یا کبالت است به طور کلی جز (X)در بیش از 7% همراه با بیش از 0.60% کربن موجود است در صد عناصر آلیاژی تنها خواص نگهداری سختی را نمی دهد آنها همچنین نیاز به حرارت مناسب در دمای بالا برای تبدیل شدن به (HSS) واقعی را دارند . در سیستم شماره گذاری متحد (UNS)نوع نمرات (به عنوان مثال تنگستن (T15،T1) شماره (T120XX) اختصاص داده شده است .در حالی که مولیبدن (به عنوان مثال (M48) ، (M2) و انواع متوسط (T113XX)است استاندارد (ASTM7)نوع تنگستن و 17 نوع مولیبدن را شناسایی می کند .علاوه بر این حدود 10% از تنگستن و مولیبدن در کل باعث افزایش کارایی سختی فولادهای با سرعت بالا می شود و این خواص را در دمای بالا تولید می کند . نمونه ای از ترکیبات آلیاژ از نمرات فولاد با سرعت بالا با درصد (WT)(10)،(11) محدودیت های نا خالص شامل نمی شود .  

                

 

فولاد تنگستن (T1) اصلی (HSS) ،به طور کلی توسط (M2) جایگزین شده است فولاد با سرعت بالا مولیبدن (HSS) افزودن مولیبدن ، فولاد تنگستن و کروم ،چندین آلیاژ را به نام (HSS) تولید می کند که (63تا65 ) سختی راکول را اندازه گیری می کند.
 (M1): برخی از خواص قرمز سختی (M2) را از دست می دهد اما کمتر به شوک حساس است و باعث انعطاف بیشتری خواهد شد .
 (M2): استاندارد و به طور گسترده استفاده شده (HSS) صنعتی است این کاربید کوچک و به طور مساوی توزیع شده است که مقاومت در برابر سایش را بالا می برد هر  چند حساسیت دگرسانی آن کمی بالاتر است پس از عملیات حراراتی ،سختی ،آن همانند (T1) است اما مقاومت آن برای جلوگیری از خم شدن می تواند به (4700 مگا پاسکل) برسد و سختی و گرماگیر بودن آن 50% بیشتر از (T1) است .معمولاً برای ساخت ابزارهای مختلف مانند مته استفاده می شود .
(M7): برای ساخت مته های ساختاری سنگین تر استفاده می شود که در انعطاف پذیری و عمر بیشتر به همان اندازه مهم است .
(M50): دارای سختی دیگر نمرات (HSS) تنگستن نیست اما برای مته های که شکستن آنها مشکل است به علت خم شدن مته بسیار مفید است به طور کلی برای کارهای سخت مثل بلبرینگ های با درجه حرارت بالا استفاده می شود .
ستون های سرعت بالا کبالت (HSS) :علاوه براین کبالت مقاومت حرارت را افزایش می دهد و می تواند سختی(راکول) را تا 67 دقیقه کاهش دهد .
(M35): شبیه به (M2) است اما با (5% کبالت اضافه شده است). (M35) همچنین به عنوان فولاد کبالت (HSSE) یا (HSS-E) شناخته شده است . این سریعتر و طولانی تر از(M2) کاهش می یابد .
(M42): یک آلیاژ فولاد با سرعت بالا از سری مولیبدن است که دارای کبالت 8% یا 10%اضافی است . به طور گسترده ای در صنایع سخت فلز به علت سختی بالا آن در مقایسه با فولادهای با سرعت بالا استفاده می شود که به دلیل سرعت بالای برش و یا افزایش زمان بین تغییرات ابزار ،باعث می شود که سرعت چرخه کوتاه تر در محیط های تولید افزایش یابد (M42) نیز کمتر در معرض تراشه در هنگام استفاده برای کاهش قطع و هزینه کمتر در مقایسه با همان ابزار ساخته شده از کاربید است . ابزارهای ساخته شده از فولاد های با سرعت بالا (کبالت) غالباً می توانند توسط حروف (HSS-CO) شناسایی شود .

(مته تیتانیوم)


پوششها : عمر فولاد با سرعت بالا می تواند با پوشاندن این ابزار طولانی شود .یک چنین پوشش (TIN نیترید تیتانیوم ) است .اکثر پوشش به طور کلی سختی ابزار و یا روانکاری را افزایش می دهد . پوشش همچنین به کاهش درجه حرارت در ارتباط با روند برش و افزایش عمر ابزار کمک می کند .فولادهای با سرعت بالا (کبالت ) همچنین بازار ابزارهای خوب را پیدا کردند که در آن سختی نسبتاً خوب در سختی بالا و مقاومت بالا در برابر سایش را دارند .

 


کبالت: کلمه کبالت از کوبالت آلمانی گرفته شده است از کوبله به معنی گوبلین یک اصطلاح خدایی توسط معدنچیان استفاده میشده است. شیمیدان سوئدی (1694-1798) Georg Brandt با کشف کبالت (1735) میلادی. که این عنصر قبلا ناشناخته است و متفاوت است و از سایر فلزات سنتی است. برانت آن را نیمه فلزی جدید نامیده است .او نشان داد که ترکیبات فلزی کبالت منبع رنگ آبی شیشه بودند که قبلا به بسیومت یا کبالت یافت شده بوده کبالت اولین فلزی بود که از دوره پیش از تاریخ کشف شده . تمام فلزات شناخته شده دیگر (آهن,مس,نقره,طلا,روی,جیوه,قلع,سرب) هیچ ردی را کشف نکرده بودند.

 


از آنجایی کبالت به طور یک محصول جانبی تولید میشود عرضه کبالت به میزان قابل توجهی در اماکن سنجی اقتصادی معدن مس و نیکل در یک بازار معین بستگی دارد.تقاضا برای کبالت در سال 2017 به 6 درصد افزایش یافته است .سازمان زمین شناسی ایالت متحده تخمین زده است ذخایر جهانی کبالت در 71 هزار متر مربع است.جمهوری دموکراتیک کنگو 63% از کبالت جهان را تولید میکند. این سهم بازار تا سال 2025 به 73% میرسد.
کاربید تنگستن(فرمول شیمیایی WC) ترکیب شیمیایی به ویژه کاربید مساوی از اتم های تنگستن و کربن است.
ترکیبات کبالت برای قرن های یک رنگ آبی غنی به شیشه , لعاب و سرامیک استفاده شده است.کبالت در مجسمه سازی مصری , طلا و جواهر فارسی از هزاره سوم قبل از میلاد در ویرانه های شهر پمپی تخریب شده.پمپی شهر کلاسیک رومی است. این شهر باستانی رومی در منطقه کامپانیا ایتالیاست در قلمرا پمپی بوده است .در چین از تاریخ سلسله تانگ (618-907) میلادی و سلسله مینگ(1368-1344) از کبالت استفاده میشده است.کبالت از زمان عصر برنز برای رنگ آمیزی استفاده شده است. حفاری, شمش شیشه ای آبی را که در قرن 14 میلادی ساخته شده بوده است در خرابه یولوبورون در نزدیکی ترکیه کشف شده است.
قدیمی ترین شیشه کبالت رنگی از سلسله هجدهم مصر (1292-1550) قبل از میلاد است که منبع کبالت مصریان است . فولاد سرعت بالا (High Speed Steel)نوعی از فولاد است که مقاومت بسیار زیادی در مقابله با تغییرات دمایی دارد از آن ها می توان برای سوراخکاری روی فلزات چوب سخت و دیگر مواد ی که سرعت برش بالاتری نیاز دارند استفاده کرد .

فولاد آلیاژی کبالت :(HSSCO)نوعی از فولاد سرعت بالا است دارای مقدار زیادی کبالت در آن است .مزیت اصلی آنها در بی اثر بودن دما بر آنها در دماهای بالا است به همین علت از آن ها برای سوراخکاری روی فولاد های ضد زنگ (استن استیل )استفاده می شود .بزرگترین مشکل فولاد آلیاژی کبالت در شکندگی خیلی زیاد آن ها در برابر (HSS)است .مته کبالت :جهت سوراخکاری آهن ،استیل ،و فولادهای آلیاژی کاربرد دارد کبالت فلزی است سفید با علامت شیمیایی (CO)با ته رنگ آبی از لحاظ شیمیایی فعالتر از نیکل است .سرعت اکسایش کبالت 25برابر نیکل است ،این فلز مانند نیکل دیا مغناطیسی است تقریباً دارای 3برابر حداکثر نفوذ پذیری آن است .همچنین به میزان بیشتر از نیکل سخت است به ویژه در مجاورت کربن در ضمن در آلیاژها می تواند بیشتر از نیکل ترکیبات شیمیایی دهد کبالت وزن مخصوص 756.8نقطه ذوب آن برابر 1493سانتیگراد است سختی برنیکل آن 86 است رسانای الکتریکی (CO)حدود 16مسی است .استحکام کششی کبالت ریختگی خالص 24کیلوگرم بر میلیمتر مربع ولی با اضافه 25کربن به 543 کیلوگرم برمیلی متر مربع افزایش میابد این فلز در آلیاژها برشکاری و فولاد های ابزار در آلیاژهای مغناطیسی به کار می رود مته کبالت برای سوراخکاری روی فلز هایی مانند استیل و امثال آن که حالت خورندگی دارند به کار می رود .

     

جمع آوری شده توسط : گروه بازرگانی جامع ابزار

 

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد!!

تاریخچه مته
jameabzar
قالب سازی
تراشکاری
جامع ابزار
ابزار
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
بهمن ایزدیار
۱۳۹۷/۰۲/۲۱ ۲۱:۲۸
بسیار علمی وقابل استفاده بود متشکرم
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مروبطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.