ثبت نام کنید
خرید نهایی 0
تاریخچه علم اندازه گیری
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷
1 نظر
869 بازدید

بسمه تعالی


تاریخچه علم اندازه گیری


نقش علم اندازه گیری و اندازه شناسی در پیشبرد اهداف صنعتی و علمی امروز به آن درجه اهمیت رسیده است که بدون وجود دستگاه های اندازه گیری دقیق هر گونه نتیجه گیری در سیستم های بزرگ تحقیقاتی امکان پذیر نبوده و در این مرحله اگر کمی فراتر رویم ،می توانیم بگوییم که کلیه کشفیات و اختراعات مدیون بدون قید و شرط پیشرفت علم اندازه گیری و اندازه شناسی در نیل به دقت های بسیار بالا می باشد .با تکامل علم فیزیک و صنعت روش اندازه گیری به یکی از مهمترین ابزار در جهت تحقیق و پیشرفت فر آیند ی تولید ،توسعه یافت . ویلیام تامسون (William Thomson) زاده 1824 بلفاست ایرلند شمالی . بریتانیا در گذشته 1907 میلادی که بیشتر با نام لرد کلوین (Lord Kelvin) مشهور است ، ریاضیدان و فیزیکدان و مهندس بریتانیی و یکی از پیشگامان مهم علوم طبیعی در قرن نوزدهم بود رشته فعالیت . ریاضیات ،فیزیک یک مخترع و مهندس محل کار دانشگاه گلاسگو . دلیل شهرت : پیشنهاد مقایس دمای ترمودینامیک کلوین انتقال اطلاعات به آن سوی اقیانوس اطلس از طریق کابل های زیر دریایی ، تحلیل زیر دریایی ، تحلیل ریاضی ، الکتریسته و ترمودینامیک وحدت بخشیدن به حوزه های مختلف فیزیک به شکل مدرن آن کرد اما آنچه باعث شهرتش شد کار دومش یعنی مهندسی تلگراف بود . طرح جالب او یعنی انتقال اطلاعات به آن سوی اقیانوس اطلس از طریق کابل های زیر دریایی برای زمان خودش بسیار نوآورانه و دور از دسترس بود .شهرتی که از این راه به دست آورد حتی با کسب کرسی استاد علوم طبیعی دانشگاه گلاسگو در سن 23 سالگی به دست نیاورد . (لرد کلوین) در سال 1883میلادی درباره اهمیت علم اندازه گیری چنین گفت اعتقاد من بر این است که هرگاه بتوان آنچه را که درباره اش صحبت می کنیم اندازه گرفته و آن را با اعداد و ارقام نمایش دهیم آنگاه می توانیم ادعا کنیم که چیزی در آن خصوص می دانیم . اندازه گیری یک مقایسه است بین یک کمیت ( مثلاً  کمیت طول با یک واحد بین المللی مانند (متر) از طرف دیگر چون اندازه گیری یک کار مقایسه ای است پس نسبی است و مطلق نمی باشد و کاری که مطلق نباشد دارای خطاست . از اینرو یک اندازه گیر کار آمد باید با تکرار و با اتحاذ به تدابیری این را به حداقل ممکن کاهش دهد به طوری که به کیفیت کار قطعه خللی وارد نشود .


اندازه گیری و کنترل اندازه قطعات از با ارزشترین کارها در صنعت امروز است . زیرا فقط چند اندازه است که مشتی فلز را در آسمان به پرواز می آورد و یا خروارها آهن را در شهر ها به رفت و آمد وا می دارد .


اهمیت علم اندازه گیری :

انسان امروز آنچه از رفاه مادی دارد در سایه تکنولوژی است و اگر اثرات تکنولوژی از زندگیش گرفته شود آنگاه سطح زندگی او به سطح زندگی انسان های اولیه نزول خواهد کرد حالا که اهمیت تکنولوژی مشخص گردید باید اذعان نمود که هیچ تکنولوژی وجود ندارد که اساسی ترین و مهمترین  بخش آن اندازه گیری نباشد . کدام ماشین قادر به کار است در صورتی که اندازه های قطعات آن در حد مشخصی نباشد ؟ برای ساخت هر قطعه ای اولین سوال این است که چه اندازه ای باشد ؟


اهمیت اندازه گیری :

در هیچ صنعتی قابل انکار نمی باشد ولی در بعضی از صنایع اهمیت ویژه ای دارد . نظیر صنایعی که به نوعی تولید قطعه و ماشین سر وکار دارند بطور خلاصه هر چه تکنولوژی دقیقتر حساس تر و کار آمد تر باشد اهمیت اندازه گیری نیز در آن مهمتر و حساس است .
اساس اندازه گیری : دقت در اندازه گیری با بوجود آمدن عوامل زیر از سوی اندازگیر به وجود خواهد آمد . بطور خلاصه وقتی اندازه گیر وسایل اندازه گیری را به خوبی بشناسد و بتواند با آن کار کند و از میان وسایل که کار مشابه انجام می دهند نبوغ انتخاب شایسته داشته باشند و همچنین رعایت کلیه شرایط بکار گیری نظیر حرارت بنماید در چنین صورتی اندازه گیری نیز اندازگیری دقیق است .
اندازه گیری بدون دقت در واقع اندازه گیری نمی باشد و یک نوع اتلاف وقت شبیه اندازه گیری می باشد که هیچ نقشی در تولیدات صنعتی ندارد .


هر اندازه گیری مانند یک مسئله پیچیده ریاضی است و باید با آن با علم و تفکر برخورد منطقی و بجا نمود .در غیر این صورت امکان احذ آن شاید اصلاً به وجود نیاید . دقت تعاریف و مفاهیم دیگری هم دارد که به تدریج به آنها خواهیم رسید . بعضی وقتها به اندازه های کوچکتر اندازه های دقیق تر گویند .این تعبیر چندان دقیق و درست نمی باشد ، در این مورد می شود گفت : هر گاه تولرانس اندازه ای کوچکتر باشد با افزایش دقت در قطعات اندازه گیری قیمت تولیدی قطعات و دشواری تولید نیز به صورت تصاعدی افزایش می یابد . البته دقت ، کیفیت و کارایی قطعه را نیز بطور وسیعی افزایش خواهد داد .


تاریخچه علم اندازه گیری :

شاید بتوان تاریخ علم اندازه گیری در دنیا را با پیدایش کشاورزی یکی دانست زیرا ابعاد و مساحت زمین مهم ترین بخش کشاورزی می باشد و کشاورز باید همه اقدامات خود را براساس مقدار زمین بر آورد نمایید بعد از علم کشاورزی  پیدایش علوم ساختمان سازی را مقارن با پیدایش علم گرفت صنایع ساخت ماشین آغاز شده است .
قدیمی ترین مدرک تاریخی در مورد علم اندازه گیری مربوط است به اهرام ثلاثه مصر( 2700سال قبل از میلاد مسیح) در این بنای عظیم که یکی از عجایب مهم دنیاست ،بعد از تحقیقات زیاد به حقایق فراوانی پی برده شد. مثلاً اظلاع (AB) ، (AC) ، (BD) ، (CD) ، با اختلاف 8اینچ با طولی به مقدار  575فوت یا 175/5 متر با هم برابرند و یا زاویای (A)،(B)،(C)،(D)، با اختلاف 3/5 ثانیه قوس یعنی با دقت کمتر از (0/001) درجه ، با هم مساوی هستند و همچنین در رأس (O) چهار زوایه وجود دارد که با اختلاف 5/5 ثانیه قوس همگی برابرند .

 

این موضوع روشن کننده این حقیقت است که علم اندازه گیری در آن زمان چقدر و تا چه اندازه پیشرفته و مترقی بوده است که توانسته این دقت ها را در این ابعاد طولانی بوجود آورد . مسلم است در طول تاریخ این پیشرفت عظیم بر اثر جنگ های خانمان سوز از بین رفته و دوباره تجدید حیات یافته است .در غیر این صورت تکامل این پیشرفت امروز جهان را در وضیعتی به مراتب مدرنتر قرار می داد . این بنای عظیم مشخص کننده حداقل تاریخ علم اندازه گیری است زیرا بطور یقین این علم در سالهای خیلی دورتر وجود داشته که تکامل آن در بنای اهرام ثلاثه متجلی گردیده است .

 

جمع آوری شده توسط : گروه بازرگانی جامع ابزار

 

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد!!

 

www.jameabzar.ir

jameabzar
اندازه گیری
فروشگاه آنلاین
جامع ابزار
ابزار
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
میتراابوالحسنی
۱۳۹۷/۰۳/۱۲ ۱۷:۳۵
بسیار عالی و آموزنده بود
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مروبطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.