ثبت نام کنید
خرید نهایی 0
نحوه کارکرد متر لیزری
پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
1 نظر
1244 بازدید

نحوه کارکرد متر لیزری

 

مترهای لیزری بسیار دقیق و استفاده از آنها بسیار ساده است .این دستگاه با استفاده از زمان رفت و برگشت یک ( پالس لیزر) فرستاده شده توسط دستگاه به هدف طول را محاسبه میکند {این قانون به نام زمان پرواز} شناخته می شود.
زمان پرواز = زمان صرف شده برای یک پالس نور برای طی کردن فاصله
رفت و برگشت تعداد زیادی پالس پشت سرهم پرتاب می شود که معمولاً پاسخ متوسط مورد استفاده قرار میگیرد این روش به مدار خیلی دقیق دارای زمان بندی زیر ثانیه نیازدارد .مترهای لیزری برای مشتریان دستگاهای لیزری کلاس یک هستند و بنابراین برای چشم ایمن شناخته می شوند . فاصله سنج‌های لیزری همچنین می‌توانند در چندین صنعت مثل ساختمان، نوسازی و املاک به جای متر استفاده شوند. در حالیکه برای اندازه‌گیری یک فضای بزرگ مثل یک اتاق در یک مسیر مستقیم بدون مانع با متر نیاز به دو نفر است، با یک وسیلهٔ اندازه‌گیری لیزری می‌توان این کار را با یک نفر آن هم تنها با نیاز به یک مسیر دید انجام داد  
مترها و ترازهای لیزری از نمونه‌های ابزاری دقیقی هستند که جای خود را به انواع دستی آن داده‌اند. این دستگاه‌ها با دامنه و میزان بردهای کاری مختلف و با دقت بسیار بالایی تولید و به بازار معرفی می‌شوند. به کمک متر لیزری، دیگر لازم نیست برای اندازه‌گیری فواصل و زوایای مختلف نگران محدودیت‌های کاری، از جمله محدودیت‌های مکانی یا جابه‌جایی‌های مکرر باشید. این نوع مترها، دقت بسیار بالایی دارند و قابلیت‌های متنوعی همچون حافظه‌ی داخلی، محاسبه‌ی زاویه، حجم و مساحت برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. این موارد علاوه‌ بر رعایت دقت و اصول حرفه‌ای، نیاز کاربر را از انجام محاسبات طولانی و نوشتن یا به خاطر سپردن اعداد اندازه‌گیری شده مرتفع می‌کنند.
در دورون دستگاه متر لیزری کامپیوتر کوچکی است فاصله را بر مبنای زمان پرواز و سرعت نور محاسبه می کند .این روش محاسبه میتواند فاصله زمین تا ماه را با خطای چند سانتیمتر محاسبه کند
چرا لیزر؟ نور لیزر طیفی بسیار متمرکز ، شدید و معمولاً تک فرکانس است . این نور برای اندازه گیری بسیار با دقت عمل میکند چون با سرعت بسیار در اتمسفر حرکت میکنند .همچنین مدت زمان بیشتری طول می کشد تا این نور منشعب ضیعف شود که باعث افزایش دقت اندازه گیری میشود به همین دلیل میتواند به فاصله دورتری تابانده و گرفته در مقایسه با نور سفید .نور لیزر تا مسافت بیشتری شدت خود را حفظ می کند .که برای اندازه گیری فاصله ها بسیار مهم است .دقت متر های لیزری به پالس برگشتی به دستگاه بستگی دارد با وجود اینکه بین لیزرها که وظیفه تاباندن نور لیزر را برعهده دارند .بسیار باریک و انرژی بالایی دارند .اما همچنان تحت تاثیر افکت های جوی که باعث پراکندگی و ضعف نور میشوند هستند این ثاتیرات جوی باعث میشود که اندازه گیری فاصله در یک محدوده فضای سبز یا فواصل بیش از یک کیلومتر با دقت کمتری انجام شود .همچنین اجسام مختلف نور را با شدت متغیری منعکس می کنند .برگشت نور به دستگاه فرستنده را کاهش میدهند .در این صورت باید ازدستگاهی با امتحان جابجایی فاز استفاده کرد .دریافت نور : برای اطمینان از عملکرد ، متر لیزری روشی برای حداقل کردن نور پس زمینه استفاده می کنند .نور زیاد در پس زمینه باعث تداخل با اندازه گیری میشود این مشکل به علت اشتباه در تشخیص نور ساطع {تابانده شده} میشود .بعنوان مثال : یک پس زمینه قوای وجود دارد :طراحی شده است مجموع ای از روش های فیلترهای پهنای باند باریک .فرکانس های پرتو تقسیم و یک عنبیه بسیار کوچک برای تداخل نور پس زمینه استفاده میکند .
کاربرد متر لیزری :شامل طیف گسترده ای مانند : نقشه برداری تا ورزش می شود این مترها حتی می توانند برای کاربردهای پیشرفته ای مانند : تهیه نقشه کف اقیانوس یا نقشه ای توپوگرافی {نقشه ویژگیهای فیزیکی سطح زمین} مورد استفاده قرار گیرند .همچنین در ارتش برای اندازه گیری فاصله جنگ افزار تا هدف و پروژه های اکتشافی استفاده میشود. مهندسان و طراحان برای ساخت مدل های سه بعدی نیاز به اندازه گیری دقیق دارند .حتی شکارچیان و بازیکنان گلف هم می توانند از این ابزار استفاده کنند .


جمع آوری شده توسط : گروه بازرگانی جامع ابزار

jameabzar
جامع ابزار
اندازه گیری
متر لیزری
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
بهمن ایزدیار
۱۳۹۷/۰۲/۰۹ ۱۷:۴۳
بسیار عالی
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مروبطه می باشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.